Teraz I Ty Też Możesz znaleźć psychologa Nawet Jeśli Nie Masz O Tym Zielonego Pojęcia - zdrowe życie

psychoterapia-gestalt.pl

Cele terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, która należy do nurtu terapii humanistycznych, skupia się głównie na doświadczaniu "tu i teraz". Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, osiągnięcie dojrzałości, a także wzrost potencja

Teraz I Ty Też Możesz znaleźć psychologa Nawet Jeśli Nie Masz O Tym Zielonego Pojęcia - zdrowe życie psychoterapia-gestalt.pl
łu jednostki. Poszerzenie świadomości człowieka odbywa się, między innymi, poprzez wzrost umiejętności definiowania swoich potrzeb, czyli autentyczne wzmacnianie pragnień oraz potrzeb człowieka. Ponadto terapia Gestalt uczy nadawania znaczenia własnym doświadczeniom oraz pozwala na uświadomienie sobie, jakie są konsekwencje podejmowanych działań. Psychoterapia Gestalt pozwala na głębsze oraz lepsze zrozumienie przyczyn dokonywanych wyborów oraz umożliwia poznawanie siebie poprzez kontakt ze swoim obszarem emocjonalnym, a także cielesnym. U podstaw terapii Gestalt leży holistyczne podejście do istoty ludzkiej, czyli traktowanie jej w sposób całościowy obejmujący sferę emocjonalną, cielesną, intelektualną oraz społeczną. Psychoterapia Gestalt korzysta z podejścia humanistycznego oraz z wielu postaw filozoficznych.


Czym jest psychoterapia Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Kto może skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych współcześnie terapii, która pomaga wielu pacjentom z uporaniem się z różnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest polecana szczególnie dla osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi oraz stanami depresyjnymi. Nurt terapii poznawczo-behawioralnej może pomóc pacjentom z różnymi zaburzeniami i chorobami, jak na przykład z bulimią, anoreksją czy też przy zaburzeniach osobowości z pogranicza. Psychoterapia poznawczo-behawioralna bywa bardzo skuteczna w radzeniu sobie z wieloma problemami natury psychicznej. Celem tego rodzaju terapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez stopniową zmianę zachowań oraz sposobu myślenia. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się eliminacją konkretnego problemu, bez szukania jego źródeł w nieświadomości. Wielu psychoterapeutów specjalizuje się w przeprowadzaniu terapii poznawczo-behawioralnej, która stanowi jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych.


Podejście poznawczo-behawioralne

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.



© 2019 http://zdrowe-zycie.informator.lebork.pl/